Pracovné odevy dokážu ochrániť pred rôznymi vplyvmi a nebezpečenstvami. Primárne je však riziko úrazu, nech už je spôsobené čímkoľvek. Otázkou je, ako vybrať tie najvhodnejšie pre konkrétnu činnosť?
Pomôckou môžu byť jednotné normy, ktoré u každého pracovného ochranného prostriedku napovedia, pre aké podmienky je vhodný a pre aké nie. Pracovné odevy, ktoré sú označované ako výstražné (alebo tiež „so zvýšenou viditeľnosťou“), musia spĺňať podmienky normy EN471.
Typy reflexných pások na zásahových odevoch
Všetky zásahové obleky sú prispôsobené potrebám hasičov. Samozrejme, reflexné pásky na vašich odevoch sú tiež prispôsobené a existujú rôzne typy. Môžu byť našité v rôznych farebných prevedeniach, perforované alebo segmentované, aby sa zlepšila priedušnosť obleku a znížilo sa riziko vyčerpania z tepla. Pri výstražných odevoch sú najrozšírenejšie nasledovné reflexné pásky:
- Fluorescenčné pásky - žlté pásky
Táto páska má minimálnu šírku 5 cm a iba jej fluorescenčná časť spĺňa požiadavky EN ISO 20471 (EN 471) (vysoká viditeľnosť). Jej retroreflexné vlastnosti nemusia byť brané do úvahy pre štandard vysokej viditeľnosti. S takými páskami disponuje ľahký zásahový oblek ZAHAS PATROL X.
Retroreflexné pásky - strieborné reflexné pásky
Táto páska s minimálnou šírkou 50 mm využíva sklenené guľôčky na odrážanie svetla, aby bol nositeľ obleku viditeľný v nebezpečných situáciách. Je v súlade s požiadavkami EN ISO 20471 (EN 471).
Retroreflexné pásky - prizmatické
Retroreflexná páska s prizmami spája dve výhody pre hasičov: silnú odrazivosť a veľmi dobrú odolnosť proti oderu. Navyše monobloková konštrukcia zaručuje dobrú flexibilitu a väčší komfort. Vďaka mikroprizmatickej technológii je odraz v daždivom počasí trikrát silnejší ako u reflexných prvkov so sklenenými guľôčkami. Prizmatické reflexné pásky sa na európskych zásahových odevoch nepoužívajú, sú rozšírené najmä v USA.
Avšak prizmatické reflexné prvky sa používajú na prilbách SICOR VFR-EVO.
Retroreflexné pásky - žlté hranoly
Retroreflexné pásky so žltými hranolmi sú na trhu unikátom. Ako jediný je žlto-fluorescenčný a celoplošne retroreflexný. Môže sa použiť na výrobu odevov s vysokou viditeľnosťou, ktoré sú v súlade s normou EN ISO 20471 (EN 471). Aj tu sa využíva mikroprizmatická technológia. Poskytuje retroreflexiu, ktorá je trikrát silnejšia ako odraz reflexných prvkov so sklenenými guľôčkami v daždivom počasí. Tieto reflexné pásky sú použité aj na PLÁŠTENKE HASIČI .
Retroreflexné pásky - trojité lemovanie (fluo/strieborné/fluo)
Trojitý retroreflexný pásik má sivú retroreflexnú stredovú časť s dvoma fluorescenčnými pásmi okolo. Tieto pásky môžu byť žlté alebo oranžové. Fluo farby zlepšujú viditeľnosť cez deň, zatiaľ čo strieborná časť odráža svetlomety áut v noci. Tieto reflexné pásky nie je možné použiť na získanie certifikácie EN ISO 20471 (EN 471), pretože sivá retroreflexná časť nie je dostatočne široká.
Sú vyrábané aj v perforovanej verzii, aby sa zlepšila priedušnosť zásahového obleku. Prebytočné teplo bude ľahšie unikať z odevu a týmto spôsobom sú hasiči ešte viac chránení pred popáleninami. Perforované reflexné pásky májú ťažké zásahové obleky DEVA TIGER PLUS a DEVA RED FOX ELITE PRO.
Retroreflexné pásky - segmentované trojité lemovanie (fluo/strieborné/fluo)
Retroreflexné pásky zo segmentovaných sklenených guľôčok od 3M majú niekoľko výhod. Zvyšuje priedušnosť odevu, ponúka väčšiu flexibilitu, keďže je prilepený k látke, a preto zlepšuje pohodlie hasičov. Bez akéhokoľvek šitia má zásahový oblek dlhšiu životnosť, pretože šijacia niť je často slabým miestom odevu. A napokon silnou stránkou tejto technológie je optimalizácia procesu prania odevu. Segmentované reflexné pásky majú zásahové obleky STEFAN II, RED FOX FIT, RESCUER THL a BUSHFIRE 2023.
Ťažký zásahový oblek STEFAN II disponuje navyše s luminiscenčnými páskami VizLite DT®, ktorú vám predstavíme v nasledujúcom článku.